لوگوی ترنسپرنت دایان استارتاپ استودیو

استارتاپ استودیو دایان

استخدام کارمند در استارتاپ

چگونه برای استارتاپ خود کارمند استخدام کنیم؟

در اینجا ۶ راه حل نوآورانه استخدام در استارتاپ آمده است که به شما کمک می‌کند تا استعدادهای برتر نیروهای خود را پیدا کرده تا بتوانید آنها را پرورش دهید.

بعد از راه اندازی کسب و کار جدید، احتمالا شما به استخدام نیروی جدید نیاز دارید. زمانی که استارتاپ شما شروع به رشد کرد، می‌توانید اولین نیروی انسانی خود را استخدام کنید!
به عنوان صاحب اصلی کسب و کار ممکن است از خود بپرسید که چگونه باید در محیط کسب و کار خود منابع انسانی جدید را استخدام کنید. در کنار مدیریت هزینه‌ها و بودجه‌هایتان، شما ابتدا باید در استراتژی استخدام خود خلاق باشید.

فهرست مطالب

۶ راه حل نوآورانه استخدام‌نیروی استارتاپی

بهترین روش استخدام در استارتاپ

اولین قدم در استخدام اولین کارمند خود این است که بدانید چگونه باید آنها را پیدا کنید!

مزیت استارتاپ این است که در فرایند جذب نیرو شما صرفا به روشهای سنتی جذب استعدادهای برتر نیاز ندارید.

کارمندهایتان را می‌توانید از این روش‌ها پیدا کنید:

✓شبکه سازی خارج از محل کار:

کارشناسان کسب و کار خارج از محل کار شما معمولاً در رویدادها و نشست‌های استخدام نیرو شرکت می‌کنند. این می‌تواند فرصت خوبی برای شروع جستجوی شما باشد و به شما این موقعیت را می‌دهد تا استارتاپ خود را پرزنت کنید.

✓درخواست معرفی نیرو از طریق دوستان و همکاران:

شما از طریق ارتباطات‌تان می‌توانید با افراد زیادی ارتباط بگیرید که برای کسب و کارتان مناسب باشد.

✓استفاده از رسانه‌های اجتماعی:

شما در شبکه‌های اجتماعی برای گسترش تیم خود، می‌توانید لینک‌هایی را قرار دهید و مزایای فرصت شغلی خود را شرح دهید تا افراد بتوانند پست شمارا با افراد دیگر نیز به اشتراک بگذارند.

✓همکاری با استارتاپ استودیوها:

یکی از اهداف استارتاپ استودیوها، تیم‌سازی و شکل دهی به زیرساخت‌های منابع انسانی استارتاپ‌هاست. شما می‌توانید به قرار گرفتن زیر چتر حمایت یک استارتاپ استودیو هم از خدمات استخدام و هم دیگر خدمات کسب و کاری استارتاپ‌ استودیوها استفاده کنید.

اولین قدم در استخدام اولین کارمند خود این است که بدانید چگونه باید آنها را پیدا کنید!

فرآیند مصاحبه خود را اصلاح کنید:

پس از دریافت رزومه‌ها اکنون زمان آن فرارسیده که انتخاب ‌های خود را محدود کنید و متقاضیان به سمت مصاحبه هدایت شوند.  «مصاحبه» یک مرحله مهم و ضروری در فرآیند جذب نیرو است. در مصاحبه‌ها آگاهانه تصمیم بگیرید و با متقاضیانی که شرایط فرهنگی و تخصصی متفاوت نیز دارند نیز به خوبی ارتباط بگیرید.

با این روشها می‌توانید مصاحبه خوبی داشته باشید:

روش‌های مصاحبه برای استارتاپ‌ها

✓ سپردن یک کار یا چالش به متقاضیان:

یکی از راه‌های شناختن کارایی متقاضیان سپردن یک تکلیف (task) به آنان است. لازم نیست خیلی پیچیده باشد، این کار راهی برای اطمینان داشتن از مهارت‌های متقاضی است.

✓بررسی سوابق متقاضیان:

هنگامی که مشغول بررسی رزومه متقاضیان هستید، به اطلاعاتی درمورد آنها دست خواهید یافت که این پیش‌زمینه می‌تواند در مصاحبه‌های آتی به شما کمک کند. اینگونه شما راحت‌تر تصمیمی می‌گیرید که در مصاحبه‌ها، چه سوالاتی باید مطرح شوند.

الزامات قانونی کار خود در استارتاپ‌ها  را بشناسید:

استخدام نیروی جدید می‌تواند استارتاپ شما را در معرض خطراتی قرار دهد. پس بهتر است که بیمه مناسبی برای استارتاپ خود داشته باشید تا از کسب و کارتان محافظت کند. بیمه می‌تواند هرگونه شکایت و مشکلات شغلی را پوشش دهد و به هزینه‌های شما نیز کمک می‌کند.

با گام‌های استوار، فرآیند ورود به شغل را برای نیروی جدید آسان کنید:

شما شرایط شغلی خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌اید، با متقاضیان صحبت کرده‌اید و اکنون اولین کارمند خود را دارید. اکنون زمان آن فرا رسیده است که: عضو جدید به تیم معرفی شود فرآیند بستن قرارداد طولانی مدت، آغاز شود البته حتی اگر دوره آزمایشی به خوبی طی شود، گاه به گاه وضعیت را دوباره ارزیابی کنید تا مطمئن شوید این قرارداد در طولانی مدت هم خوب عمل می‌کند.

فرهنگ سازمانی استارتاپی(Company Culture)

درمرحله بعد، برای طراحی یک برنامه مناسب و کارآمد آماده شوید. اکنون نیروهای شما باید با برنامه‌‎ها و فرهنگ سازمانی‌تان آشنا شوند. برای برخی کارکنان نقشی که فرهنگ سازمانی بازی می‌کند، بسیار مهمتر از چیزهایی همچون پاداش است! به طور خلاصه، فرهنگ سازمانی و محیط استارتاپ شما قوانینی هستند که از طریق آن می‌توان درمورد نحوه انجام امور تصمیم گرفت. در فرهنگ سازمانی، جزئیات و اصول خاص استارتاپ به وضوح ذکر شده است. نیروها از طریق آشنایی با فرهنگ سازمانی، با همکاران ارتباط بهتری برقرار می‌کنند و در کارها مشارکت بهتری از خود نشان می‌دهند.

آموزش و توسعه:

آموزش و توسعه به شما فرصتی برای ترسیم مسیرهای شغلی می‌دهد و به کارمندان اجازه می‌دهد که بدانند چگونه باید استارتاپ شما را بهبود و توسعه ببخشند.

نکته پایانی؛

به طور مداوم فرآیند استخدام استارتاپ خود را بهبود ببخشید!
همانطور که استارتاپ شما رشد می‌کند، تلاش نیروهای شما نیز دوچندان می‌شود. پس بهتر است همواره در فرآیند استخدام‌های خود، پیشرفت‌هایی را ایجاد کنید. در این راستا، ایجاد چشم‌انداز معین و تعیین اهدف استارتاپ، به کارکنان شما احساس هدفمندی و هوشمندی می‌بخشد.

سوالات متداول

شما می‌توانید از روش‌های متعددی مانند شبکه‌های اجتماعی، پلتفرم‌های کاریابی و همچنین استارتاپ استودیوها برای استخدام استفاده کنید.

توجه به مسئله آموزش و توسعه مهارت‌ها یکی از بهترین راه‌ها برای نگهداشت کارکنان در استارتاپ است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.