لوگوی ترنسپرنت دایان استارتاپ استودیو

استارتاپ استودیو دایان

راهنمای ارائه ایده به سرمایه گذار و اصول پیچ دک موفق

راهنمای جامع ارائه ایده به سرمایه گذار استارتاپ

همه چیز از آن‌جایی شروع می‌شود که یک ایده برای استارتاپ در ذهن شما شکل می‌گیرد. پس از بررسی‌های مختلف و تکمیل ایده و یا حتی بعد از ساخت MVP نوبت به ارائه ایده به سرمایه گذار می‌شود. این ارائه که معمولا در قالب فایل ارائه ایده یا پیچ دک انجام می‌شود، نقش مهمی در تعیین نظر نهایی سرمایه گذاران دارد. در این مقاله ما به ایده استارتاپ و مجموعه‌هایی مانند استارتاپ استودیو که می‌توانند فرآیند جذب سرمایه را تسهیل کنند نمی‌پردازیم و فرض را بر این می‌گیریم که ایده شما به اندازه کافی جذاب است و آمادگی این را دارد که به صورت مستقیم برای جذب سرمایه اقدام کند. در این شرایط، ایده‌هایی می‌توانند نظر سرمایه‌گذاران را جلب کنند که به خوبی ارائه شوند. بنابراین در این مقاله تلاش می‌کنیم تا تمامی مواردی را که باعث موفقیت در ارائه ایده استارتاپ به سرمایه گذار می‌شود، بررسی کنیم.

فهرست مطالب

سرمایه گذاری در استارتاپ چگونه انجام می‌شود؟

از زمانی که یک ایده خلاقانه در ذهن شما شکل می‌گیرد، یک علامت سوال بزرگ همیشه همراه شما خواهد بود. “سرمایه لازم رو از کجا تامین کنم؟” جواب پرسش شما در دستان سرمایه‌گذاران است. وقتی که تمام زیر و بم‌های ایده خود را بررسی کردید و مشکلات و ریسک‌های احتمالی را شناختید و مسیری برای رشد کسب و کارتان طراحی کردید، حالا زمان آن رسیده که به فکر روش‌های تامین سرمایه استارتاپ خود باشید. اولین قدم برای جذب سرمایه، پیدا کردن افرادی است که به حوزه کلی ایده شما علاقه داشته باشند و مایل به سرمایه گذاری در آن حوزه باشند و سپس ارائه ایده به سرمایه گذار است.

اما توجه داشته باشید که پیدا کردن سرمایه گذار، مهمترین مرحله برای جذب سرمایه نیست. در واقع مهمترین مرحله برای جذب سرمایه استارتاپ، ارائه ایده به سرمایه گذار و جلب نظر آن‌ها است. اما پیش از آن که به موضوع روش‌های ارائه ایده استارتاپ به سرمایه گذار بپردازیم، بد نیست کمی راجع به این صحبت کنیم که استارتاپ‌ها در کدام یک از مرحل رشد خود به سرمایه‌گذار خارجی نیاز دارند.

مردی در حال نگاه به دور دست‌ها با دوربین دو چشمی دایان

استارتاپ‌ها چه زمانی به سرمایه گذار نیاز پیدا می‌کنند؟

شاید فکر کنید که هرچه زودتر، بهتر! اما آیا واقعا تمامی استارتاپ‌ها، در هر مرحله از رشد خود، به جذب سرمایه نیاز دارند؟ به صورت خلاصه، خیر! معمولا، استارتاپ‌ها تا مدت زمان مشخصی می‌توانند با همان بودجه حداقلی خود، کسب و کار را اداره کنند. البته این زمان مشخص، بسته به نوع کسب و کار متفاوت است. اما اگر از دیدگاه سرمایه‌گذاران نگاه کنیم، تا زمانی که استارتاپ شما مراحل اولیه را پشت سر نگذاشته و شناخت نسبی از بازار، مشتریان و کارایی محصول در بین مشتریان کسب نکرده، سرمایه‌گذاری در آن استارتاپ کار عاقلانه‌ای نخواهد بود.

بنابراین بهتر است تا مراحل اولیه و ساخت MVP را پشت سر بگذارید و سپس آماده ارائه ایده استارتاپ به سرمایه گذار شوید. البته که این مسئله نمی‌تواند به عنوان یک نسخه کلی برای تمامی کسب و کارها صدق کند.

ارائه ایده به سرمایه گذار به چه معنا است؟

حالا که همه چیز نشان دهنده این است که زمان جذب سرمایه برای استارتاپ شما فرا رسیده، باید یک برنامه دقیق و یک استراتژی برای ارائه ایده به سرمایه گذار طراحی کنید. به این دلیل از عبارت “استراتژی” برای ارائه ایده به سرمایه گذار استفاده می‌کنیم که همان قدر که خود ایده و مدل تجاری آن اهمیت دارد و باید برای آن استراتژی داشت، ارائه ایده به سرمایه گذار و جذب سرمایه هم اهمیت فوق‌العاده بالایی دارد.

 

به صورت خلاصه در طی فرآینده ارائه ایده شما قرار است تا استارتاپ خود را که شامل مسئله و راه حل پیشنهادی شما است در قابل یک فایل ارائه ایده یا Pitch Deck مطرح کنید و با شرح دادن مدل کسب و کار و مزیت‌های رقابتی و به صورت اختصار، دلایل بهتر بودن ایده شما نسبت به سایرین را برای سرمایه گذاران توضیح دهید و آن‌ها را متقاعد کنید که سرمایه گذاری در استارتاپ شما، بهترین تصمیم کاری آن‌ها خواهد بود.

یک بنیان گذار در حال ارائه ایده استارتاپ خود دایان

ویژگی‌های یک فایل خوب ارائه ایده به سرمایه گذار

وقتی که صحبت از ارائه ایده استارتاپ به سرمایه‌گذار می‌شود، اهمیت فایل ارائه یا Pitch Deck بیش از پیش مشخص می‌شود. همه اطلاعات و توضیحاتی که قرار است به سرمایه گذاران احتمالی توضیح دهید، باید در قالب یک فایل ارائه یا پیچ دک باشد. در طراحی فایل پیچ دک، دو نکته بسیار اساسی وجود دارد که می‌تواند جلسه ارائه به سرمایه گذار را با موفقیت و یا شکست روبرو کند.

 

نکته اول در طراحی فایل پیچ دک، تمرکز بر خلاصه نویسی و تاکید بر نکات مهم است. هرچقدر هم که ایده شما جذاب باشد، توجه سرمایه گذاران به ارائه شما به صورت تصاعدی کاهش پیدا می‌کند. بنابراین لازم است تا مطالب را به صورت کاملا خلاصه و در مدت زمان کوتاهی ارائه کنید. جمله معروفی در ارتباط با فایل پیچ دک وجود دارد که می‌گوید “کم هم زیاد است”. در واقع این جمله به معنای آن است که هرچقدر بتوانید از حجم مطالب در فایل پیچ دک کم کنید و همه چیز را به ساده‌ترین و خلاصه‌ترین شکل ممکن بیان کنید، می‌توانید در دقایق اول ارائه، نظرات سرمایه‌گذاران را جلب کنید.

 

مورد مهم بعدی، توجه به استفاده از تصاویر، نمودارها و شکل‌های جذاب به جای حجم بالای متن است. یک نمودار و یا یک تصویر و حتی یک فایل ویدیویی کوتاه، می‌تواند به اندازه چندین صفحه مفهوم را منتقل کند. بنابراین برای داشتن یک پیچ دک جذاب در جلسه ارائه به ایده، دو نکته کوتاه بودن و جذابیت ظاهری را فراموش نکنید.

بخش‌های مهم فایل ارائه ایده به سرمایه گذار

اما فارغ از مواردی که در بالا گفته شد، یک فایل ارائه به سرمایه گذار در حالت استاندارد باید چه مواردی در خود جای داده باشد؟ در ادامه مهمترین مواردی را که باید در اسلایدهای پیچ دک وجود داشته باشد، باهم بررسی می‌کنیم.

نمای کلی ایده استارتاپ

در این بخش باید توضیح جامع و مختصری که شامل معرفی تیم، معرفی کلی ایده، چشم انداز و ماموریت و همچنین فضای کلی ایده خود را به صورت جامع اما مختصر توضیح دهید.

مشکل و راه حل

در بخش بعدی، به سرعت باید سراغ اصلی‌ترین دلیل شکل‌گیری استارتاپ شما یعنی ایده و مشکل موجود و راه‌حل شما برای حل آن مشکل بروید. مشخص کنید که این مشکل برای چه دسته از کاربران به وجود آمده، تخمین شما از تعداد افرادی که با این مشکل مواجه هستند چقدر است، این مشکل تا چه اندازه برای کاربران مهم است، شما چگونه از این مشکل مطلع شده‌اید، راه‌حل شما چکونه این مشکل را برطرف می‌کند.

بررسی بازار

در موارد بسیار زیادی، بازار و شرکت‌های رقیب، به نحو مستقیم و یا غیر مستقیم راه‌حل‌هایی برای مشکل مطرح شده ارائه کرده‌اند. در این بخش باید به صورت کامل بازار و رقبا، راه‌حل‌های انان، مشکلات موجود در آن راه‌حل‌ها و برتری مدل کسب و کار شما نسبت به شرکت‌های بررسی شود. همچنین در ادامه این بخش باید درباره اندازه بازار، پتانسیل رشد و به دست آوردن سهم در بازار توضیح دهید.

مدل کسب و کار و جریان درآمدی

این بخش یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی است که در تصمیم‌گیری سرمایه گذاران در جلسه ارائه ایده  اثر می‌گذارد. به صورت دقیق و شفاف توضیح دهید که مدل کسب و کتار شما به چه صورت است، کاربران برای چه مواردی و به چه میزان هزینه می‌کنند، مسیر رشد کسب و کار شما به چه صورت خواهد بود و در هر مرحله، به چه میزان سرمایه گذاری نیاز دارید، پیش بینی شما از بازدهی سرمایه با توجه به تحلیل بازار  به چه میزان است.

استراتژی فروش و بازاریابی

این بخش در واقع تکمیل کننده قسمت قبلی است. در این بخش باید  به سرمایه گذاران توضیح دهید که استراتژی شما برای ورود به بازار و فروش و بازاریابی به چه صورت است، از چه مدل‌هایی برای پیدا کردن مشتری استفاده می‌کنید و کانال‌های فروش و بازاریابی شما کدام‌ها هستند.

میزان سرمایه مورد نیاز

پس از توضیح کامل ایده و مدل کسب و کار، سرمایه‌گذاران باید دقیق بدانند که شما به چه میزان سرمایه نیاز دارید. این سرمایه در چه بخش‌هایی و برای چه اهدافی استفاده می‌شود و بازدهی سرمایه ان‌ها به چه میزان خواهد بود. با توجه به این موارد در بخش‌های پایانی ارائه توضیح داده می‌شوند، استفاده از تکنیک‌های فردی برای جلب توجه مخاطب و طراحی جذاب اسلایدها می‌تواند به جلب توجه سرمایه‌گذاران کمک کند.

معیارهای تصمیم گیری سرمایه گذاران دایان

شاخص‌های کلیدی عملکرد در ارائه ایده به سرمایه گذار

سرمایه‌گذاران برای پول خود ارزش زیادی قائل هستند و تا زمانی که از بازدهی سرمایه گذاری اطمینان کسب نکنند، سرمایه خود را در اختیار شما قرار نمی‌دهند. بنابراین لازم است تا در جلسه ارائه استارتاپ به سرمایه گذار شاخص‌های مالی و KPI های خود را به صورت دقیق شرح دهید. این شاخص‌ها می‌توانند یک یا چند مورد از فهرست زیر را در بر بگیرند:

  • سهم بازار
  • حاشیه سود
  • سود عملیاتی
  • نرخ جذب کاربر
  • بازده سرمایه گذاری
  • نسبت قیمت به دآمد
  • نرخ بازگشت مشتریان
  • رشد بازار
  • نرخ تبدیل مشتریان
  • شاخص‌های بازاریابی مانند نرخ کلیک و نرخ پرش کاربران

4 پیشنهاد برای جلسه ارائه ایده به سرمایه گذار

برای این که جلسه ارائه به سرمایه گذار را به بهترین شکل مدیریت کنید، بهتر است به این 4 نکته کلیدی در هنگام ارائه ایده استارتاپ به سرمایه گذار توجه داشته باشید:

داستان کسب و کار را توضیح دهید

تمامی ایده‌ها هرچقدر هم که کامل باشند، می‌توانند با اندکی تغییر، به یک ایده جذاب‌تر و کاربردی‌تر تبدیل شوند. بنابراین سرمایه گذاران بیشتر به دنبال داستان کسب و کار شما هستند. آن‌ها از این طریق می‌توانند توانایی تیم‌ شما را در مواجه به شرایط مختلف محک بزنند.

روی مباحث تسلط کامل داشته باشید

پیش از ارائه حتما چندین بار  روند کلی جلسه را مرور کنید، برای سوالات احتمالی سرمایه گذاران پاسخ مشخص داشته باشید و به تمامی زیر و بم ایده و نکات مربوط به آن تسلط داشته باشید.

زمان را در نظر داشته باشید

چندین بار به اهمیت مسئله زمان در جلسه ارائه به سرمایه گذار صحبت کردیم. بنابراین شما هم با در نظر داشتن اهمیت این موضوع، حتما یک برنامه زمان بندی منسجم داشته باشید. سعی کنید تا حد ممکن، در مدت زمان کوتاهی، تمامی نکات مهم را به زبانی ساده و روان توضیح دهید.

نمونه‌ای از محصول خود را ارائه کنید

توضیحات شما تا زمانی که یک نمود عینی نداشته باشد، نمی‌تواند به طور کامل چیزی که در ذهن شما است را شرح دهد. بنابراین بهتر است یک نمود عینی از محصول خود را مانند یک ویدیو خیلی کوتاه یا چند اسلاید عکس، در جلسه ارائه ایده به سرمایه گذار نشان دهید. این کار می‌تواند تمامی اطلاعاتی را که در جلسه ارائه داده‌اید، به صورت درست سازمان‌دهی کند.

جلسه ارائه ایده های خلاق برای بهبود فرآیند جذب سرمایه

سوالات احتمالی سرمایه گذاران در جلسه ارائه ایده استارتاپ

برای موفقیت هرچه بیشتر در جلسه ارائه ایده به سرمایه گذار بهتر است با موضوعات مهم مد نظر سرمایه گذاران بیشتر آشنا شوید. در این قسمت با مهمترین سوالات احتمالی که سرمایه گذاران در جلسه ارائه ایده و پیچ دک از شما می‌پرسند، آشنا می‌شویم.

توانایی‌های برجسته تیم شما چیست؟

توانمندی تیم استارتاپ بیش از جذابیت و خلاقانه بودن ایده برای سرمایه گذاران اهمیت دارد. تلاش کنید در جلسه ارائه به صورت کامل توانمندی‌های اعضای تیم خود را شرح دهید و یا به توضیح برنامه‌های جذب و استخدام کارکنان بپردازید.

چقدر با معیارهای مالی آشنایی دارید؟

بنیان گذاران یک کسب و کار باید علاوه بر خلاقیت در ارائه راه حل با معیارهای مالی کسب و کار آشنایی داشته باشند. بنابراین تا حد ممکن اطلاعات خود را در این قسمت بالا ببرید تا در صورتی که در جلسه ارائه ایده سوالاتی در ارتباط با آشنایی تیم شما با معیارهای مالی پرسیده شد، به خوبی بتوانید سرمایه گذاران را متقاعد کنید.

چقدر از ریسک‌های کسب و کار خود مطلع هستید؟

هر کسب و کاری در مراحل مختلف خود با ریسک‌های فر اوانی روبرو خواهد شد. مسئله مهم برای سرمایه گذاران در جلیه ارائه ایده این است که شما چقدر از این ریسک‌ها اطلاع دارید و برای آن‌ها چه برنامه‌ای دارید.

مزیت رقابتی محصول شما دقیقا چیست؟

ممکن است در همین لحظه چندین کسب و کار دیگر در حال ارائه محصول یا خدمت در زمینه ایده شما باشند. در این شرایط شما باید بتوانید به صورت کاملا ساده و شفاف، مزیت ایده خودتان را نسبت به دیگر محصولات موجود در بازار بیان کنید و در یک جمله بتوانید توضیح دهید که چرا مشتریان باید به سراغ محصولات شما بیایند.

سرمایه من چطور به کسب و کار شما کمک می‌کند؟

در نهایت شما باید بتوانید به سرمایه گذداران این اطمینان را بدهید که برای مبلغی که در کسب و کار شما سرمایه گذاری می‌کنند، برنامه دارید و این برنامه را به صورت خلاصه و شفاف در جلسه ارائه به سرمایه گذار مطرح کنید.

سوالات احتمالی سرمایه گذران از بنیان گذاران استارتاپ از پیچ دک نمونه فایل ارائه

جمع بندی

بسیاری از تیم‌هایی که ایده‌های بسیار خلاقی داشته‌اند، به دلیل عدم توانایی در جذب ایده در همان مراحل ابتدایی کسب و کار خود شکست خورده‌اند. در کنار داشتن ایده خلاق، مسئله جذب سرمایه گذار مهمترین عاملی است که می‌تواند به بقا و رشد کسب و کار شما کمک کند. مهمترین مرحله در فرآیند جذب سرمایه گذار زمانی است که شما توانسته‌اید با یک یا چند سرمایه گذار صحبت کنید و آنان را متقاعد کنید تا در یک جلسه ارائه ایده استارتاپ به صحبت‌های شما گوش کنند.

 

بنابراین جلسه ارائه ایده به سرمایه گذار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید یک استراتژی کامل و دقیق برای حضور در این جلسه طراحی کنید. اگر به صورت خلاصه بخواهیم مهمترین نکات برای یک جلسه موفق ارائه به سرمایه گذار را مطرح کنیم می‌توانیم به مواردی مانند تاکید بر مدریت زمان و خلاصه نویسی، طراحی جذاب فایل ارائه ایده به سرمایه گذار، توانمندی‌های فردی در ارائه و قدرت بیان و در نهایت بررسی تمامی سوالات احتمالی سرمایه گذاران و داشتن پاسخ‌های روشن و شفاف اشاره کرد.

سوالات متداول

بهتر است در فایل ارائه ایده به سرمایه‌گذار، مواردی مانند مسئله موجود، راه‌حل شما، مدل کسب و کار، مزیت رقابتی و توانایی‌های تیم خود را بیان کنید.

معمولا این جلسات در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می‌شوند و شاید بتوان گفت که نهایتا 20 دقیقه زمان برای ارائه ایده خود خواهید داشت.

معمولا سرمایه‌گذاران در این جلسه درباره توانایی‌های تیم شما، میزان آشنایی با بازار رقابتی و ریسک‌های احتمالی و همچنین مدل کسب و کار و مدل هزینه‌کرد سرمایه سوالاتی را مطرح می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *