لوگوی ترنسپرنت دایان استارتاپ استودیو

استارتاپ استودیو دایان

انواع روش ها و مدل های رایج سرمایه گذاری در استارتاپ ها و ایده

سرمایه گذاری در استارتاپ و انواع مختلف آن

ماجرای شروع شرکت‌های بزرگ از یک گاراژ، تبدیل به یکی از معروف‌ترین داستان‌های دنیای استارتاپ ها شده‌است؛ اما واقعا همه‌ی استارتاپ ها بدون جذب سرمایه می‌توانند وارد مسیر موفقیت شوند؟ طبیعتا جواب این سوال یک نه جدی است. تمام کسب و کارهایی که در روزهای آغازین با سرمایه شخصی کار  را جلو می‌برند، بالاخره به سرمایه گذاری در استارتاپ خود نیاز دارند تا بتوانند کسب و کارشان رو توسعه بدهند. در این نوشته تلاش می‌کنیم تا مسئله سرمایه گذاری در استارتاپ و جذب سرمایه برای استارتاپ را از دیدگاه هم‌بنیان‌گذاران و سرمایه‌گذاران بررسی کنیم و درباره مهمترین روش‌های سرمایه‌گذاری در استارتاپ بیشتر صبحت کنیم. بنابراین اگر تا انتهای این مطلب همراه ما باشید، اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

فهرست مطالب

وارن بافت می‌گوید: «یک کسب و کار ایده‌آل، کسب و کاری است که بازدهی بالایی نسبت به سرمایه‌اش ایجاد می‌کند و سرمایه زیادی را برای آن بازدهی‌های بالا اختصاص می‌دهد. چنین کسب و کاری به یک ماشین سود مرکب تبدیل می‌شود. »

قدم اول برای راه‌اندازی استارتاپ داشتن ایده و خلاقیت است اما مهمترین قدم سرمایه گذاری در استارتاپ بر روی ایده قابل اجرا است تا بتوان با تامین مالی و فراهم کردن امکانات لازم، ایده استارت آپ را به مرحله رشد و در آمدزایی رساند.

در ابتدای پرداختن به موضوع سرمایه گذاری بر روی استارتاپ‌ها، خوب است بدانیم کارآفرینان صاحب ایده، برای راه اندازی کسب و کار یا استارتاپ، مانند هر سرمایه گذاری دیگری باید فرآیند تامین مالی و جذب سرمایه را طی نمایند.
در این مقاله سعی کردیم به انواع مدل سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها و انواع سرمایه‌گذارها بپردازیم.

نظر وارن بافت در مورد سرمایه گذاری در استارتاپ
وارن بافت سرمایه‌گذار آمریکایی

 انواع سرمایه گذاری در استارتاپ

سرمایه گذاری در استارتاپ‌ها به روش‌های مختلفی صورت می‌‍گیرد که سرمایه گذاری بذری و خرده بذری و سرمایه گذاری خطرپذیر از مهمترین آن‌ها هستند. در ادامه هرکدام از این دو مدل را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

مدل اول؛ تامین سرمایه بذری و خرده بذری

اگر استارتاپ و ایده اولیه را همچون یک نهال جوان در نظر بگیریم، تامین سرمایه بذری در واقع شبیه به فراهم کردن احتیاجات اولیه گیاه مانند خاک، آب، نور و مواد مغذی است. این روش تامین سرمایه عمدتا به عنوان اولین مرحله سرمایه گذاری شناخته می‌شود و به دو بخش سرمایه گذاری بذری و سرمایه گذاری خرده بذری تقسیم می‌شود.

سرمایه گذاری بذری چیست؟

سرمایه گذاری بذری باعث رشد و شتابدهی بهتر یک شرکت می‌شود. تامین سرمایه بذری اولین گام برای بردن یک استارتاپ از مرحله‌ی ایده به مراحل بعدی است. در این نوع سرمایه گذاری، سرمایه‌گذاران بر روی استارتاپ‌های نوپا متمرکز می‌شوند. از  از رایج‌ترین انواع این سرمایه گذاری‌ها می‌توان به سرمایه گذاران فرشته اشاره کرد.

سرمایه گذاری خرده بذری چیست؟

سرمایه گذاری خرده بذری به استارتاپ شما کمک می‌کند که مطمئن‌تر راه اندازی شود. در واقع هدف از این نوع سرمایه گذاری، فراهم نمودن سرمایه اولیه برای یک کسب و کار در بازه زمانی محدود است(مثلا 3 ماه). پیدا کردن جامعه هدف، تیم سازی و یافتن نگرش بازار در این مدل به طور دقیق بررسی خواهد شد.

مدل دوم سرمایه‌ گذاری خطر پذیر

نوعی سرمایه خصوصی و نوعی تامین مالی است که سرمایه گذاران ریسک پذیر بر روی کسب وکارهای نو ارائه می‌کنند. اگر فرآیند سرمایه گذاری را مانند یک نردبان تصور کنیم که مرحله سوددهی آن در پله آخر نردبان می‌انجامد، سرمایه گذاری سری A و B و C از انواع رمایه گذاری خطرپذیر هستند که در واقع پله‌های اولیه و از ابزارهای پیشرفت برای راه اندازی کسب و کارها به شمار می‌آیند.

سرمایه گذاری سری A

تحقق بخشیدن به یک ایده ی عالی، نیازمند حمایت است. در این مرحله پس از تحقیق بازار و نهایی شدن ایده، می‌توان پیش بینی کرد که با سرمایه گذاری بر روی این ایده، استارتاپ بزرگی متولد خواهد شد! در مرحله تامین سرمایه سری A، انتظار می‌رود استارتاپ‌ها با تدوین برنامه مناسب برای کسب و کارشان، از سرمایه موجود استفاده کنند. سرمایه گذاران سری A معمولا سرمایه گذاران فرشته هستند و بالقوه بررسی می‌کنند که سرمایه بذری چگونه باید انجام بگیرد و آیا سرانجام خوشی درانتظار سرمایه آن‌ها هست یا خیر. این دور از سرمایه گذاری، دارای بالاترین ریسک برای سرمایه گذاران است!

سرمایه گذاری سری B یا مرحله ثبات ایده

پس از مرحله تامین سرمایه سری A، حالا استارتاپ‌ها از نقطه شروع نیز عبور کرده و آمادگی لازم را برای ادامه مسیر دارند. در این مرحله، تیم کسب و کار و کارشناسان توانسته اند طیف مخاطبان بازار یا محصول خود را بیابند. آن‌ها در حقیقت استارتاپ‌ها را به سمت داشتن مخاطب و استراتژی دقیق راهنمایی می‌کنند. در این دور از تامین سرمایه،استارتاپ نوپا دارای رقبای بسیار است و هدف تمام آن‌ها، به ثمر نشستن آن استارتاپ و سوددهی خالص است. همچنین معمولا مقدار سرمایه گذاری در سری B بیشتر از سری A است. همچنین در این مرحله ریسک سرمایه گذاری نسبت به مرحله قبل، پایین‌تر است.

سرمایه گذاری سری C

در این مرحله از سرمایه گذاری کسب و کارها آماده توسعه بازار محصولات جدید خود هستند. معمولا این مرحله از سرمایه گذاری، از آخرین پله‌های یک سرمایه گذاری است؛ گرچه بعضی از سرمایه گذاران به تناسب وضع موجود تا مرحله D و E هم پیش می‌روند. تامین سرمایه در این روش اغلب از جانب سرمایه گذاران خطرپذیر صورت می‌گیرد. به بیان دقیق، شرکت‌هایی که از سرمایه گذاری سری C استفاده می‌کنند دیگر استارتاپ نیستند؛ بلکه اغلب شرکت‌های موفقی هستند که با خدمات خود در بازار تقاضا ایجاد کرده و مشتریان و مخاطبان قابل توجهی دارند. این مدل تامین سرمایه، شما را به سمت توسعه و گسترش کسب وکارتان سوق می‌دهد.

انواع سرمایه‌گذاری در استارتاپ

بررسی انواع سرمایه گذاران

  • سرمایه‌گذاران فرشته
  • تامین سرمایه جمعی (به منظور حداقلسازی ریسک‌ها و حداکثرسازی سودها)
  • استارتاپ استودیوها و شتابدهندگان‌

 سرمایه گذاران فرشته یا Angel investors

سرمایه گذار فرشته یا سرمایه گذار خصوصی، شخصی حقیقی است که معمولا از استارتاپ‌های کوچک حمایت مالی می‌کند. طبق تعاریف کمیسیون اوراق بهادار و بورس، سرمایه گذاران فرشته کسانی هستند که در مراحل اولیه در استارتاپ‌ها سرمایه گذاری کرده و در اولین قدم راه اندازی کسب و کار شما، همراه شما هستند. آن‌ها سرمایه گذارانی با دارایی خالص بالا هستند. این سرمایه گذاران می‌توانند از میان دوستان و آشنایان شما باشند و تامین مالی توسط آن‌ها، یکی از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌ها برای تامین سرمایه است.

تامین سرمایه جمعی یا Crowdfunding

تامین سرمایه جمعی درواقع به کار گیری سرمایه توسط تعداد زیادی از افراد است که بسته به نوع تامین مالی جمعی، در ازای آن پاداش یا سهام دریافت می‌کنند. تامین مالی جمعی بر مبنای مدل مشارکت بوده و مشارکت کننده در سود و زیان می‌تواند شریک باشد.
انواع مدل مشارکت در تامین مالی جمعی را در سه مورد می‌تواند نام برد:

مبتنی بر کمک‌های خیرخواهانه(خیریه):

شرکت کنندگان می‌توانند بدون بازپرداخت، مورد حمایت مالی قرار بگیرند.

مبتنی بر پاداش:

مشارکت کنندگان در قبال سرمایه، پاداش‌هایی را دریافت می‌کنند مانند اولین محصول تولید شده و غیره.

مبتنی بر سهام:

مشارکت کنندگان در ازای سرمایه‌گذاری، بخشی از سهام آن کسب و کار را دریافت می‌کنند.
به طور کلی تامین سرمایه جمعی امروزه یکی از روش‌های نوین سرمایه‌گذاری است و جایگزین روش‌های سنتی تلقی می‌شود.

سرمایه گذار خطرپذیر

سرمایه گذار خطر پذیر به آن دسته از سرمایه گذاران اطلاق میشود که مبلغ قابل توجهی را به عنوان سرمایه اولیه (مثلا سری A و B) بر روی استارتاپ‌ها سرمایه گذاری می‌کنند. آن‌ها مقداری از سهام را در ازای سرمایه گذاری نیز دریافت می‌کنند. این دسته از ازسرمایه‌گذاران، سرمایه را همیشه به شکل سرمایه مالی قرار نمی‌دهند؛ بلکه گاهی سرمایه می‌تواند در قالب تخصص فنی یا مدیریتی ارائه شود. همچنین سرمایه‌گذاران خطرپذیر عموما موسسات یا افراد ثروتمندی هستند که از شرکت‌هایی که به سرعت رشد کرده و آماده گسترش هستند، حمایت مالی می‌کند.

استارتاپ استودیو

امروزه استارتاپ استودیو، مدلی از سرمایه گذار است که هدف اصلی آن ایجاد استارتاپ‌های جدید است. زمانی که استودیوی استارتاپی بالغ می‌شود و استارتاپ‌های راه اندازی شده مستقل می‌شوند، سرمایه‌گذاری اولیه به سرمایه‌گذاری مستقل تبدیل می‌شود. استارتاپ استودیو همچنین خدماتی نظیر تامین منابع مالی، منابع انسانی، بازاریابی، برندینگ و فضای کار را به استارتاپ شما ارائه می‌دهد.

نحوه کارکرد تامین مالی و مراتب آن

قبل از بررسی سلسله مراتب تامین سرمایه، خوب است بدانیم که استارتاپ‌ها به طور فزاینده‌ای، بالغ می‌شوند و به پیشرفت در سری‌های مختلف تامین مالی، تمایل دارند. معمول است که یک استارتاپ، با دور اولیه تامین مالی سرمایه شروع کند و با سری A و B و C ادامه دهد.
سرمایه‌گذاران مضاف بر اینکه از کسب و کار حمایت می‌کنند و در آرزوی پیشرفت استارتاپ نوپا هستند، امیدوارند از سرمایه گذاری خود بهره‌مند شوند. به همین دلیل تقریبا تمام سرمایه‌گذاری‌ها به گونه‌‌ای تنظیم می‌شوند که سرمایه‌گذار مالیکت جزئی شرکت را حفظ کند و عایدی معقولی داشته باشد.

نکات مهم پیش از شروع سرمایه گذاری

پیش از شروع سرمایه‌گذاری، اغلب تحلیلگران، کسب و کار موردنظرشان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. ارزش گذاری‌ها از عوامل مختلفی از جمله مدیریت، سوابق، اندازه بازار و ریسک ناشی می‌شود. یکی از تمایزات کلیدی بین سری‌های تامین مالی، خلق ارزش کسب و کارها و سطح رشد و چشم انداز آن است. به نوبه خود، هر یک از این عوامل بر دو هدف اصلی در تامین سرمایه تاثیر می‌گذارد:
تاثیرگذاری بر سرمایه‌گذاران احتمالی آینده
تاثیرگذاری بر دلایلی که استارتاپ ممکن است به دنبال سرمایه‌گذاری جدید باشد.
فراموش نکنیم که هدف غایی یک استارتاپ استودیو از سرمایه‌گذاری، تطبیق استعدادها با فرآیندهای اثبات شده برای ایجاد و مقیاس‌بندی کارآمد استارت‌آپ‌هایی است که دارای ایده هستند. به همین دلیل، استارتاپ استودیوها دارای میزان موفقیت بسیار بالاتری نسبت به استارتاپ‌های سنتی هستند و سرمایه‌گذاری‌های استارتاپ استودیویی در زمان کمتری نسبت به استارتاپ‌های سنتی به خروجی موفقیت‌آمیز دست می‌یابند.

پایداری و ثبات ایده

به طور کلی می‌توان گفت «پایداری و بقا» مهمترین بخش هر نوع سرمایه گذاری است. در فرایند رشد مالی یک سازمان، قابلیت پایداری و ثبات یک ایده توسط سرمایه گذاران بررسی شود. مثلا اینکه هزینه‌های تولید کدام اند؟ چه میزان سرمایه برای نگه داشتن و مراقبت از کسب و کارهای جدید لازم است؟ یک استارتاپ برای رسیدن به مرحله سودآوری باید تا چه حد موفق شود؟

سخن پایانی

داشتن تمرکز و چشم انداز مشترک بین سرمایه گذاران و تیم استودیو، بسیار مهم است و اعتماد متقابل بین طرفین در تکمیل فرآیند سرمایهگذاری در جایگاه خود مهم است.

منبع

 

شما می‌توانید بسته به نوع کسب و کار از روش‌ای مختلفی مانند شتابدهنده‌ها، سرمایه‌گذاران خطرپذیر، تامین سرمایه جمعی و یا مراجعه به استارتاپ استودیوها، سرمایه استارتاپ خود را تامین کنید.

سرمایه‌گذاری بذری، در واقع اولین مرحله سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها است.

از مهمترین مدل‌های تامین سرمایه می‌توان به مدل بذری  خرده بذری و سرمایه‌گذاری خطرپذیر اشاره کرد.

2 دیدگاه دربارهٔ «سرمایه گذاری در استارتاپ و انواع مختلف آن»

  1. ممنون از مطالب خوبتون
    من قبلا فکر کنم در سایت پیدایش بود که درمورد انواع سرمایه گذاری ها خونده بودم و آشنا بودم با انواع آن ها
    اما مطالب شما کامل کننده اطلاعات قبلی شده و بسیار ممنونم از شما

  2. سرمایه گذاری استارتاپ ها امروزه بیشتر توسط شتابدهنده هایی مثل پیدایش انجام میشه که خیلی کمک کننده هستند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *