لوگوی ترنسپرنت دایان استارتاپ استودیو

استارتاپ استودیو دایان

Mvp یا کمینه محصول پذیرفتنی چیست؟

MVP چیست و چرا برای استارتاپ ها مهم است؟

احتمالا اگر شما هم به اکوسیستم استارتاپی و دنبال کردن ایده‌های خلاقانه و نوآورانه علاقه داشته باشید، درباره MVP چیزهایی شنیده‌اید اما دقیقا ندانید که MVP چیست و هدف از  ساخت آن چیست. در این نوشته تلاش می‌کنیم تمامی ابعاد MVP یا حداقل محصول پذیرفتنی را بررسی کنیم و همه‌ی اطلاعاتی را که برای رسیدن به پاسخ سوال MVP چیست به آن نیاز دارید، در اختیار شما قرار دهیم. تا پایان این نوشته همراه ما باشید.

فهرست مطالب

 مفهوم کمینه محصول پذیرفتنی یا MVP چیست؟

MVP مخفف Minimum Viable Product یا همان نمونه محصول با دوام اولیه، فرآیند ساخت یک محصول جدید با قابلیت‌های اصلی و ویژگی‌های مهم و حداقلی است تا بررسی شود که در همان ابتدا مخاطب هدف چگونه پاسخ می‌دهد. سپس، ساخت محصول واقعی با مجموعه کاملی از ویژگی‌ها پس از یک سری تکرار، با بازخورد از پذیرندگان اولیه انجام می‌شود.
Mvp یا حداقل محصول پذیرفتنی، نسخه اولیه و قابل راه‌اندازی است که با دو هدف ایجاد می‌شود:

  •  مشتریان و پذیرندگان اولیه را سریع‌تر جذب می‌کند
  •  از همان ابتدا به تناسب بازار هدف دست می‌یابد.

هنگامی که محصول اولیه راه اندازی شد، استارتاپ شما در انتظار بازخوردی از سوی مشتریان خواهد بود. بر اساس این بازخورد، استارتاپ شما مجددا برای رفع مشکلات و بهبود نمونه نخست محصول، استراتژی‌هایی را تدوین می‌کند.
راه اندازی کمینه محصول پذیرفتنی اجازه می‌دهد تا:
ورود زودهنگام و ثمربخش به بازار، منجر به مزیت رقابتی ‌شود.
✓ امکان آزمایش ایده برای حل نیازهای مشتری فراهم شود.
یک محصول دارای عملکردهایی است که توانایی حل مشکل کاربر را نشان می‌دهد. «اریک ریس» آن را به شکل زیر تعریف می کند:

حداقل محصول پذیرفتنی، آن نسخه از یک محصول جدید است که به یک تیم اجازه می‌دهد تا حداکثر میزان شناخت معتبر در مورد مشتریان را با کمترین تلاش جمع آوری کند.

اریک ریس
MVP فرآیند ساخت یک محصول جدید با قابلیت‌های اصلی و ویژگی‌های مهم و حداقلی است

نمونه محصول اولیه، در تست، طراحی و ارائه محصول نهایی کمک می‌کند. توسعه MVP نقش مهمی در توسعه و طراحی وب دارد. چندین کسب‌وکار هنگام تلاش برای راه‌اندازی حداقل محصول پذیرفتنی برای یک اپلیکیشن یا وب، مشکلاتی دارند. به همین دلیل است که درک این سوال مهم است: بهترین راه برای توسعه حداقل محصول پذیرفتنی چیست؟

هدف از ساخت حداقل محصول پذیرفتنی یا MVP چیست؟

هدف از ساختن محصول اولیه، راه‌اندازی سریع یک محصول، بر اساس یک ایده جا افتاده، با بودجه اندک است. این رویکرد به یک کسب‌وکار اجازه می‌دهد تا بازخورد کاربران را برای محصول اولیه جمع‌آوری کند و آن را در تکرارهای آینده بگنجاند. با کمک این محصول، می‌توان :
۱. مخاطبان مناسب را پیدا کرد
۲. ایده ها را بر اساس تجربه استخراج کرد
۳. در زمان صرفه جویی کرد

ساختن محصول اولیه مستلزم یافتن تعادل مناسب بین آنچه که کسب و کار به کاربران ارائه می‌دهد و آنچه کاربران واقعاً به آن نیاز دارند، است. هدف این مرحله، آزمایش این فرضیه است که این محصول مشکل کاربر را حل می‌کند یا خیر؟ نمونه محصولات اولیه همچنین به کسب و کارها اجازه می‌دهند تا خطاها را در فرآیند توسعه به حداقل برسانند. حداقل محصول پذیرفتنی با هدف قرار دادن گروه‌ها یا انواع کاربران خاص به جمع‌آوری بازخورد حداکثر کیفیت کمک می‌کند.

مزایای MVP در مسیر توسعه تجاری محصول

برای زنده ماندن در عصر تجارت داروینی امروزی، انتشار سریع‌تر و با بودجه محدود یک محصول پیش نیاز یک فرآیند موفقیت آمیز توسعه محصول جدید است. در ادامه تلاش می‌کنیم تا به پاسخ این سوال برسیم که در نهایت، مهمترین مزایای MVP چیست و چرا تا این اندازه اهمیت دارد.

1. تمرکز روی ساختن هسته

استراتژی محصول روی یک ایده تمرکز می‌کند و هیچ عملکرد دیگری را شامل نمی‌شود. رویکرد محصول اولیه به ایدئولوژی یک استارتاپ ناب تعلق دارد: ساخت محصول مناسب با حداقل بودجه در زمان معین! داشتن تنها برخی از اولویت‌های بالا، می‌تواند هزینه توسعه محصول اولیه را کاهش دهد. محصول اولیه سپس به برنامه اجازه می‌دهد تا با حداقل خطر آزمایش شود.

2. فرصت تست اولیه

خوب است از همان ابتدا متوجه شوید که آیا ایده محصول بدون سرمایه‌گذاری کل بودجه، کار می‌کند یا خیر.

3. هوش کاربر و جمع آوری بازخورد

حداقل محصول پذیرفتنی، امکان یافتن نظرات کاربران / مشتریان و آنچه که می‌خواهند در محصول نهایی ببینند را ارائه می‌دهد.

4. امکان اعتبار سنجی بازار

حداقل محصول پذیرفتنی به یک کسب و کار کمک می‌کند تا بفهمد آیا برنامه برای بازار هدف مناسب است یا خیر.

یک محصول اولیه باید برند شرکت را به خوبی به کاربران ارائه دهد و به آنها نشان دهد که چگونه این محصول در مقایسه با آنچه که رقبا ارائه می‌دهند، منحصر به فرد است.

5. زمان توسعه کم‌تر

زمان توسعه کمتر به معنای کاهش هزینه‌های توسعه برنامه است. به طور مثال، هرچه اپلیکیشن موبایل سریع‌تر برای کاربران راه‌اندازی شود، کسب و کار سریع‌تر بازخورد دریافت می‌کند. این بدان معنی است که آنها می‌توانند روی بهبود برنامه خود کار کنند و نسخه به روز شده را به سرعت منتشر کنند.

6. تناسب با بودجه

مزیت مهم دیگر توسعه محصول در مراحل اولیه این است که این رویکرد مقرون به صرفه است. استفاده از محصول اولیه به استارتاپ‌ها این امکان را می‌دهد که ایده خود را قبل از صرف کل و با در نظر گرفتن سرمایه گذاری و سرمایه جذب شده بودجه خود برای چیزهایی که ممکن است کارساز نباشند، آزمایش کنند.

چگونه حداقل محصول پذیرفتنی اولیه را بسازیم؟

تحقیقات نشان می دهد که در سال 2017، بازار اپلیکیشن‌های موبایل به عنوان محصول، رشد قابل توجهی داشته است.

مراحل ساخت MVP چیست؟

«رید هافمن» گفت: “اگر از اولین محصول خود خجالت نمی‌کشید، خیلی دیر آن را عرضه کرده‌اید!”

این نقل قول هافمن به بنیان‌گذاران استارتاپ، به‌ویژه کارآفرینان اجازه می‌دهد تا عمدتاً روی «M» تمرکز کنند و تقریباً «V» را نادیده بگیرند. نتیجه یک محصول کمتر از حد متوسط است، نه یک محصول عالی! در ابتدای کار، مشکل واقعی در عدم درک مراحل مربوط به فرآیند توسعه محصول اولیه ایجاد می‌شود. برای ساخت موفقیت‌آمیز، لازم است تمام این مراحل توضیح داده شده را دنبال کنید:

مرحله 1: با تحقیقات بازار شروع کنید

گاهی اوقات، ایده‌ها با نیازهای بازار تناسب ندارند!

قبل از اینکه یک کسب و کار ایده‌ای را آغاز کند و فرآیند توسعه محصول را آغاز کند، باید اطمینان حاصل کند که نیازهای کاربران هدف را برآورده می‌کند. این را می‌توان با انجام نظرسنجی انجام داد. در پایان روز، هر چه یک کسب و کار اطلاعات بیشتری داشته باشد، شانس موفقیت بیشتر است. همچنین، فراموش نکنید که به آنچه رقبا ارائه می‌دهند و اینکه چگونه ایده محصول می‌تواند برجسته باشد، توجه داشته باشید.
این کافی نیست که بهترین کار را انجام دهید. شما باید بدانید که چه کاری باید انجام دهید و سپس بهترین کار را انجام دهید .“
دبلیو ادواردز دمینگ
نظرسنجی انجام‌شده توسط CB Insights نشان داد که دلیل شماره یک شکست استارتاپ «عدم نیاز بازار» است. به‌طور خلاصه، اگر محصول مشکل را برطرف نکند، مشتریان برای یافتن یک محصول با آن همراهی نمی‌کنند!

مرحله 2: در مورد ارزش افزوده فکر کنید

-محصول جدید چه ارزشی برای کاربران خود دارد؟

-این محصول چگونه می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد؟

-چرا آن‌ها باید این محصول را بخرند؟

پاسخ به این سوالات می‌تواند به تعریف ارزش پیشنهادی اپلیکیشن کمک کند.
همچنین باید مشخص باشد که برآوردهای ضروری برای محصول چیست. همانطور که محصول اولیه نشان می‌دهد، محصول در ابتدایی ترین حالت خود باید ارزش را به مردم معرفی کند. با مشخص کردن کاربران شروع کنید و محصول را بر اساس نیازهای آنها بسازید.

مرحله 3: جریان کاربر را ترسیم کنید

فرآیند طراحی یک مرحله مهم در تولید محصول

برنامه را به گونه‌ای طراحی کنید که برای کاربران راحت باشد. استارتاپ باید از دیدگاه کاربران به برنامه نگاه کند، از باز کردن برنامه تا فرآیند نهایی، مانند خرید یا تحویل. علاوه بر این، جریان کاربر جنبه مهمی است که باید در نظر گرفته شود، زیرا تضمین می‌کند که هیچ چیزی از دست نخواهد رفت و محصولات آینده و رضایت کاربر آن را در نظر می‌گیرد.
برای تعریف جریان کاربر، لازم است مراحل فرآیند تعریف شود. برای آن، توضیح مراحل مورد نیاز برای رسیدن به هدف اصلی و ضروری است. تمرکز باید بیشتر بر روی کارهای اساسی مانند یافتن و خرید محصول یا مدیریت و دریافت سفارشات باشد. اینها اهدافی است که کاربران نهایی هنگام استفاده از محصول خواهند داشت. هنگامی که هر یک از این مراحل به وضوح مشخص شد، زمان آن است که ویژگی های هر مرحله را تعریف کنیم.

مرحله ۴: محصول اولیه‌تان را راه‌اندازی کنید!

هنگامی که یک استارتاپ در مورد ویژگی‌های اصلی تصمیم گرفت و به خوبی در مورد نیازهای بازار آشنا شد، می توانند محصول اولیه را ایجاد کند. به خاطر داشته باشید که محصول اولیه کیفیت پایین‌تری نسبت به محصول نهایی ندارد، اما همچنان باید نیازهای مشتری را برآورده کند. بنابراین، استفاده از آن باید آسان، جذاب و مناسب برای کاربران باشد.
دلیل اصلی شکست محصولات این است که نیازهای مشتریان را به روشی بهتر از سایر جایگزین ها برآورده نمی کنند. “- دن اولسن

سخن آخر

در حال حاضر، شروع راه‌اندازی حداقل محصول پذیرفتنی نباید آنقدرها هم ترسناک باشد. به یاد داشته باشید، نمونه محصول اولیه شما لازم نیست که کامل باشد! محصول اولیه رویکردی است که به استارتاپ‌ها این امکان را می‌دهد تا با کمک یک محصول کارآمد، بدون صرف زمان و سرمایه‌های با ارزش، چیزهای زیادی درباره مخاطبان خود کشف کنند و نیازهای آنان را بهتر بشناسند. در این مسیر، مهمترین چیزی که لازم است، شناسایی ویژگی‌های اصلی محصول اولیه و شناخت مخاطبان هدف است. برای طراحی یک MVP موفق، می‌توانید از متخصصان استارتاپ استودیو دایان کمک بگیرید. 

منبع

سوالات متداول

MVP یا حداقل محصول پذیرفتنی در واقع یک نمونه اولیه قابل عرضه از محصول است که می‌تواند به شناخت هرچه بیشتر نسبت به بازار و مشتریان کمک کند.

مراحل ساخت MVP با تحقیقات بازار شروع می‌شود و پس از بررسی ارزش افزوده و سفر مشتری، محصول اولیه ارائه می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.