لوگوی ترنسپرنت دایان استارتاپ استودیو

استارتاپ استودیو دایان

استارتاپ استودیو چیست

استارتاپ استودیو چیست و چه خدماتی ارائه می‌کند؟

یک کارخانه را در نظر بگیرید که دائما مواد اولیه مختلف را به محصولات متفاوتی تبدیل می‌کند تا نیاز بخشی از مصرف کنندگان را برآورده کند. همین فرآیند را می‌توان در اکوسیستم استارتاپی و کسب و کارهای نوآور در قالب استارتاپ استودیو پیدا کرد. استارتاپ استودیو یا استارتاپ فکتوری یا کارخانه استارتاپ در واقع مانند کارخانه‌ای است که برای نیاز کاربران، ایده‌پردازی می‌کند و با اختصاص دادن منابع و امکانات، تیم‌های متخصص را تشکیل می‌دهد و با بررسی بازار و تحلیل رقبا به یک کمینه محصول پذیرفتنی یا MVP می‌رسد و پس از توسعه آن، به مرحله جذب سرمایه می‌رسد و در نهایت یک استارتاپ جدید خلق می‌کند. البته که تعریف استارتاپ استودیو به همین جمله ختم نمی‌شود و ابعاد بسیار گسترده‌تری دارد. در این نوشته تلاش می‌کنیم تا مفهوم استارت آپ استودیو را به صورت عمیق‌تر بررسی کنیم و با فرآیند خلق یک استارتاپ بیشتر آشنا شویم.

فهرست مطالب

تاریخچه استارتاپ استودیو

برای نوآوری در زمینه رشد کسب و کارها نمی‌توان تاریخ دقیقی را در نظر گرفت. اما نخستین بار کار آفرین هایی مثل «بیل اسمیت» در سال 1986 و پل گراهام در سال 2005 اولین خدمات شتابدهی کسب و کار را راه‌اندازی کردند. مفهوم شتابدهی ابتدا از آمریکا به اروپا و سپس در سراسر جهان توسعه یافت. بیل گراس در سال 19967، سال‌ها قبل از شکل‌گیری شتاب دهنده‌ها، یک استارتاپ استودیو تشکیل داد. برخلاف شتاب‌دهنده‌ها که تقریباً ناگهانی و یک‌شبه شکوفا شدند، 11 سال طول کشید تا استارتاپ‌فکتوری‌ها جای خود را در اکوسیستم کارآفرینی پیدا کنند.

از این‌جا به بعد، کارآفرین‌ها فهمیدند که استارتاپ‌ ها بیشتر از اینکه به سرمایه مالی نیاز داشته باشند، به تخصص و مهارت و دانش نیاز داشتند؛ تخصصی که بتواند تضمین کننده رشد و پیشرفت استارتاپ باشد. با برطرف شدن دغدغه مالی در استارتاپ‌ها، رقابت اصلی بر سر دانش و مهارت و تخصص بود و استارتاپ‌ها به دنبال توسعه دانش تیم خود رفتند.

استارتاپ استودیو چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده به این سوال پاسخ بدهیم می‌توان این طور گفت که استارتاپ استودیو مجموعه‌ای است که استارتاپ‌های دیگر را می‌سازد. استارتاپ استودیو که به آن استارت آپ فکتوری هم گفته می‌شود، با تامین مالی، به ایده‌های استارتاپی تحقق می‌بخشد. استارتاپ استودیو همه‌چیز از جمله ساخت برند، تیم‌های فنی، سرمایه، منتورینگ و مارکتینگ را درون خودش جای داده و از همه لحاظ ایده‌‌ها را تضمین می‌کند و آن‌ها را به سمت محصول شدن سوق می‌دهد.

دنیای استارتاپ‌ها، دنیای بسیار وسیعی است و هر روزه اصطلاحات جدیدی در این زمینه به گوش می‌رسد. کارخانه استارتاپ، اصطلاحی است که هر فرد فعال در این حوزه باید به طور کامل با آن آشنایی داشته باشد. اگر شما هم از آن دسته افراد علاقه‌مند به حوزه استارتاپ‌ها هستید، تا پایان این مقاله با ما باشید تا در رابطه با کارخانه استارتاپ و ویژگی‌های آن، توضیحات کاربری و مفیدی را خدمتتان ارائه دهیم.

کارخانه استارتاپ با نام‌های رایج دیگری همچون استارتاپ استودیو شناخته می‌شود و می‌توان آن را همچون کارخانه‌ای دانست که ایده‌ای مرتباً در آن تعریف می‌شود و پس از بررسی و انجام کارهای لازم بر روی ایده، توسط منابع در دسترس، به استارتاپ تبدیل می‌شود. در ادامه این عبارت را با جزئیات بیش‌تری بررسی می‌کنیم.

سرمایه گذاری در استارت آپ به کمک استارتاپ استودیو

فعالیت اصلی استارتاپ استودیو چیست؟

استارتاپ استودیو یا همان کارخانه ی استارتاپ، مرکزی است که با تامین نیروی انسانی و منابع مالی، بر روی ایدههای نو تمرکز کرده و به طور پیاپی از استارتاپهای نوپا حمایت می‌کند و تا آخرین لحظه ی خلق استارتاپها، همراه آن‌ها می‌ماند.
استارتاپ فکتوری‌ها، استعدادها را با ساختارهای معین شده در سازمان، تطبیق می‌دهند تا به ایده‌های جدید کمک کنند که اعتبار و مقیاس پذیری کاراتر و هدفمندتری داشته باشند.
در واقع استارتاپ استودیو، در بر گیرنده سرچشمه‌ی ایده‌های جدید است که خود به آن‌ها توسعه می‌بخشد و آن‌ها را خلق می‌کند.

ویژگی‌‌های استارت آپ استودیو

برای آن که بتوانید یک Startup Studio را بررسی کنید، نیاز است معیارهای مهمی از آن را بشناسید. در این بخش از مقاله قصد داریم معیارهایی از یک استارتاپ را بیان کنیم که با بررسی دقیق هر کدام از آن‌ها، می‌توانید بهترین و مؤثرترین استودیو را انتخاب کنید.
از مهم‌ترین ویژگی‌های یک Startup Studio، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تجربه
 2. بنیان‌گذاران استودیو
 3. در دسترس بودن منابع مالی (داخلی و خارجی)
 4. شبکه متصل شده به استودیو
 5. استارتاپ‌ها و کارنامه‌هایی از استارتاپ فکتوری ساخته شده‌اند
 

افرادی که صاحب کسب و کاری نوپا هستند، می‌توانند با انتخاب یک استارتاپ استودیو که تمامی ویژگی‌های بالا را به بهترین شکل ممکن دارند، کسب و کار خود را راه‌اندازی کردند و با کمک Startup Studio آن را به بهترین شکل ممکن توسعه دهند.

استارتاپ استودیو چیست و چگونه به استارتاپ‌ها کمک می‌کند

دارای ایده بودن

استارتاپ استودیو‌ها برای کارآفرینانی که ایده‌های بعدی خود را نمی‌شناسند مناسب هستند و به استارتاپ‌ها کمک می‌کنند که راحت‌تر بتوانند توانایی‌ها و مهارت‌های خود را بشناسند. درواقع نقش اصلی استارتاپ فکتوری یافتن ایده های خوب و کمک به راه اندازی آنهاست.

کمک به بهبود فرآیند تیم سازی

تیم استودیو متشکل از افراد متخصص در زمینه های (طراحی، بازاریابی و غیره) است که با هم کار می‌کنند. استخدام افراد با این مشخصات فرایند شبکه سازی در دپارتمان‌ها را آسان‌تر می‌کند.

تامین مالی

با توجه به موفقیت های چشمگیر استارتاپ ها در دنیای امروز، تامین منابع مالی در کسب و کارها مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. قرار دادن منابع مالی در یک استراتژی قابل اجرا و به طور مستقل، امروزه و در آینده موردتوجه و تمرکز سرمایه گذاران خواهد بود.
تفاوت بین استارتاپ استودیو و شتابدهنده
کدام مدل برای کسب و کار شما بهتر است؟

 

حمایت و پشتیبانی

استودیو‌های استارتاپی به شرکت‌های نوپا کمک می‌کنند تا در تمام زمینه‌ها از بازاریابی تا فناوری، آن‌ها را به سمت رشد روزافزون سوق دهند. از سوی دیگر، شتابدهندگان بیشتر بر آموزش و جذب سرمایه متمرکز هستند.

مدت زمان برنامه ریزی

برنامه ی پشتیبانی و راه اندازی یک کسب و کار در شتابدهنده ها، نسبتا کوتاه و محدود است و اغلب در بازه های 3تا 12 ماه شکل می‌گیرد. اما استارتاپ استودیوها مدت زمان ثابتی ندارند. اما نسبت به شتاب دهنده ها، مدت زمان بیشتری را (مثلا 3تا 7سال) برای این کار اختصاص می‌دهند.

چشم انداز استارتاپ استودیو

برنامه های هدفمند استارتاپ فکتوری‌ها، ارائه منابع مالی، فضای کار اشتراکی، تامین منابع انسانی، آموزش، مشاوره و سرمایه گذاری است. همچنین استارتاپ استودیو ارائه کننده طیف گستردهای از خدمات مارکتینگ، برندینگ برای راه اندازی استارتاپ های تواناست.

فرآیند ساز و کار استارتاپ استودیو

استارتاپ استودیو‌ها با ایجاد ایده‌های تازه و تشکیل تیم‌ها، استارتاپ‌هایی را به موازات خود ایجاد می‌کنند. هنگامی که این ایده‌ها آزمایش و تایید شدند، با منابع (سرمایه، خدمات و غیره) به منظور ایجاد یک MVP امکان‌سنجی می‌شوند. اگر امکان‌سنجی پس از این مرحله موفقیت‌آمیز باشد، استودیو بر روی سرمایه‌گذاری جدید تمرکز می‌کند و هدف خود را خروج از آن قرار می‌دهد. این حلقه مدل کسب‌وکار بارها و بارها تکرار می‌شود و هر بار سرمایه‌گذاری جدیدی را ایجاد می‌کند. در صورت شکست یک ایده، فرآیند تیم‌سازی دوباره شکل می‌گیرد. در ادامه این مسیر را به صورت خلاصه نشان داده‌ایم:

 1. بررسی چالش‌های موجود
 2. ایده‌پردازی و خلق یک ایده با ارزش
 3. تیم‌سازی و منتورینگ
 4. رسیدن به MVP اولیه
 5. در صورت موفقیت MVP، سرمایه‌گذاری، توسعه و در نهایت تبدیل شدن به یک استارتاپ مستقل
 6. در صورت عدم موفقیت MVP، بازگشت به مرحله تیم‌سازی و کار بر روی نسخه جدید MVP تا موفقیت
نمودار نشان دهنده مراحل و نحوه عملکرد در استارتاپ استودیو
نمودار نحوه عملکرد یک استارتاپ استودیو

سرمایه گذاری در استارتاپ استودیو

در واقع استودیوهای استارتاپی، به استارتاپ‌های نوپا کمک می‌کنند در عین مدیریت ریسک‌ها و حفظ بهره وری سرمایه اولیه، استارتاپ‌های نوپا سریع‌تر و مطمئن‌تر به نتایج موردنظرشان دست یابند. از این جهت امروزه استارتاپ استودیوها بر روی کسب و کارهای صاحب ایده، سرمایه گذاری می‌کنند.

آشنایی با اهداف استارتاپ فکتوری

اکنون که با استارتاپ فکتوری آشنا شده‌اید و دانستید که در آنچه اتفاقاتی رخ می‌دهد، قصد داریم در رابطه با اهداف این استارتاپ صحبت کنیم.
شاید بگویید دلیل انتخاب نام فکتوری چیست؟ دراین‌باره می‌توان گفت که این شباهت صنعتی نام، می‌توانند تا حدودی اهداف این استارتاپ را برایمان روشن کند؛ اما جهت آشنایی کامل شما عزیزان با این موضوع، در ادامه مطالب کامل‌تری را در این باره بیان خواهیم کرد.

به طور کلی اهداف Startup Studio را می‌توان به دو بخش اصلی تقسیم کرد:

بخش اول: بهبود کیفیت تولید

یکی از هدف‌های اصلی Startup Studio، خلق استارتاپ‌هایی است که دارای برندی ارزشمند و در کنار آن دارای ارزش سهامی بالایی در آینده باشند. دقت داشته باشید که در استارتاپ استودیو، تعداد استارتاپ‌ها مسئله‌ی مهمی نیست و کیفیت آن‌ها بسیار مهم‌تر است. از این جهت است که سالانه، در Startup Studio، بین سه تا پنج استودیو ایجاد می‌شود.

بخش دوم: کاهش هزینه تولید

Startup Studio از استارتاپ‌ها، حمایت چند جانبه دارد و مسلماً این مدل، نیازمند صرف منابع زیادی است. باید بدانید که این مدل، هم افزایی بیش‌تر استارتاپ‌ها را به دنبال دارد که در این مورد می‌توان به بخش بازاریابی و بخش هزینه‌ها اشاره کرد.
در بخش بازاریابی، استارتاپ‌های یک استودیو داده‌های خود را از طریق بخش‌های مختلف مشتریان به اشتراک می‌گذارند و در نهایت بازاریابی یکدیگر را بهبود می‌بخشند.
در بخش هزینه‌ها، مجموعه دانش، تیم در کنار ابزارهای مختلف استارتاپ فکتوری، باعث کاهش هزینه‌های عملیاتی می‌شود.

نمونه‌ای از استارتاپ استودیوهای موفق

برخی از استودیوها، از جمله Google، Cisco یا Axa این استارتاپ استودیوها در مسیر خلق محصول بنیان‌گذارها و سرمایه‌گذارهایی رو وارد چشم‌اندازشون می‌کنن موفقیت خودشون رو توسعه می‌دن؛ مثل betaworks، Human Ventures، Science Inc و ..
اما درمقابل خیلی از استودیوهای دیگه مانند Atomic، Pioneer Square Labs، Rocket Internet، Wilbur Labs، eFounders، و Idealab همه ایده‌ها رو در داخل تولید می‌کنن و به کارآفرینان خارجی اجازه ارائه ایده یا ارسال برنامه رو نمی‌دن.

تفاوت استارتاپ استودیو و شتابدهنده

در زمینه سرمایه گذاری بر روی ایده‌ها: یک شتاب دهنده، سرمایه ی اولیه را فراهم می‌کند اما توسعه ی واقعی کسب و کار را تا حد زیادی به شما واگذار می‌کند. در عوض یک استارتاپ استودیو بیشتر شبیه یک «هم بنیانگذار» عمل می‌کند. همچنین استودیوی استارتاپ به طور مداوم تعامل با کسب و کارها و منتورینگ را نیز با خود به همراه دارد.
شتابدهنده‌ها و استودیوها هر دو جایگاه خود را در اکوسیستم استارتاپی دارند.
اما مایک فیشبین معتقد است که دوام استارتاپ استودیو و فرصت‌هایی که دارد، بیشتر است. فرصت‌هایی مثل:

 1. ریسک‌پذیری و بازده بالا،
 2. منابع مشترک،
 3. توانمندسازی کارآفرینی
 4. موفقیت بیشتر استارتاپ‌ها!
  در نمودار بعدی تفاوت‌ آن‌ها را بررسی می‌کنیم.
تفاوت استارتاپ استودیو و شتابدهنده در یک نمودار جامع
نمودار تفاوت شتابدهنده و استارتاپ استودیو

نحوه تبدیل ایده به استارتاپ در استارتاپ استودیو

برای تبدیل یک ایده به یک استارتاپ، مراحل مختلفی باید طی شود که در این مراحل را بررسی می‌کنیم.

تیم خود را جمع‌آوری کنید:

شما از بین هزاران ایده موجود بهترین ایده را به کمک مشاوران و متخصصان برمی‌گزینید و با حمایت استارتاپ استودیو و شتابدهندگان، تیم خود را جمع‌آوری می‌کنید. عموما در استارتاپ استودیوها نیروی انسانی متشکل از اکوسیستم استارتاپی در دسترس است.

استارتاپ خود را بسازید:

هنگامی که ایده شما انتخاب شد و تیم موردنظرتان نیز جمع‌آوری شد، در فرآیند رشد استارتاپ قرار خواهید گرفت؛ یعنی اصلاح ایده و توسعه طرح اولیه و برندسازی آن. در این راه مشاوران و متخصصان در کنار تجربه دیگر تیم‌ها در استارتاپ استودیو کنار شما خواهند بود.

مهارت توسعه بخشیدن به محصولتان را بیاموزید

شما در پی شرکت کردن در جلسات مدیریت محصول، بسیاری از مهارت‌های مدیریتی مورد نیازتان را یاد خواهید گرفت که ایجاد فناوری‌های جدید نیز می‌تواند سودمند باشد.

هوشمندتر کار کنید:

برای تسریع رشد کسب و کارتان، در اسکرام، کریت و استودیو اسپرینت با دیگر کارآفرینان و مدیران فنی تعامل
کنید. آن‌ها بازخورد و دستورالعمل‌هایی را ارائه می‌دهند که به تیم شما را در مواجهه با چالش‌ها کمک می‌کند.

استارتاپ استودیو دایان چطور به اکوسیستم استارتاپی کمک می‌کند؟

ما در دایان استارتاپ استودیو مجموعه‌ی متنوعی از خدمات سرمایه‌گذاری، منتورینگ و حمایت‌های فنی و تخصصی کسب و کار را برای استارتاپ ها فراهم کرده‌ایم و تلاش می‌کنیم که تمامی خدمات مورد نیاز برای رشد و توسعه یک تیم استارت آپ را از آموزش تا مراحل جذب سرمایه به صورت تخصصی فراهم کنیم. برای شروع همکاری می‌توانید با فرآیند جذب استارتاپ در دایان آشنا شوید.

جمع بندی

تبدیل کردن یک ایده به یک کسب و کار موفق فرآیندی بسیار سخت و طاقت‌فرسا است که به پستره عظیمی از دانش و تخصص فنی و کسب و کار نیاز دارد. طبیعتا بسیاری از تیم‌های استارت آپی در ابتدا دانش و تجربه کافی را برای شناخت مسیر درست حرکت در اختیار ندارند؛ در این شرایط نهادی مانند استارتاپ استودیو می‌تواند همچون دایه‌ی مهربانی در کنار استارت آپ ها قرار بگیرد و از ابعاد مختلفی مانند در اختیار گذاشتن دانش و سرمایه و منتورینگ تا سرمایه‌گذاری و ورود به بازار از استارت آپ حمایت کند.

ایده‌های استارتاپ توسط سرمایه گذاران حمایت می‌شوند و با نظارت تیم اصلی، راه اندازی می‌شوند. در آخرین مرحله، آن‌ها از لانه‌های خود پرواز می‌کنند تا توانایی پرواز کردن با بال‌های خود را بیازمایند! دایان، همراه شماست تا رسیدن به این مرحله را برای شما تحقق ببخشد.ما فرآیند خلق ایده‌های شما را ممکن می‌کنیم.

منبع 1

منبع 2

منبع 3

استارتاپ استودیو در واقع کارخانه استارتاپ‌ها است و هدف نهایی آن ساخت استارتاپ‌های جدید است.

شتابدهنده‌ها عمدتا با سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپ‌هایی که مراحل اولیه را پشت سر گذاشته‌اند، به رشد آن‌ها کمک می‌کنند؛ در حالی که استارتاپ‌ استودیوها از مرحله ایده در کنار استارتاپ‌‎ها هستند.

از موفق‌ترین استارتاپ استودیوهای ایرانی می‌توان به استارتاپ استودیو دایان اشاره کرد.

6 دیدگاه دربارهٔ «استارتاپ استودیو چیست و چه خدماتی ارائه می‌کند؟»

 1. علاقه مند به کسب و کار

  توی نمودار عملکرد استارتاپ استودیو hsjhvjh\ hsj,nd, نوشتین وقتی MVP موفق نباشه دوباره بر میگرده از اول، این فرایند چقدر ادامه داره؟ یعنی تا زمانی که MVP موفق باشه این مسیر تکرار میشه؟

  1. بله، معمولا این فرآیند تا زمانی که نسخه اولیه MVP به موفقیت برسه، با استفاده از طرفیت تیم جدید، اصلاح و بهینه می‌شه.

  1. این مسئله کاملا به ایده شما و اعتبارسنجی اون بستگی داره، برای کسب اطلاعات بیشتر می‌تونید با کارشناسان دایان ارتباط برقرار کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.