لوگوی ترنسپرنت دایان استارتاپ استودیو

استارتاپ استودیو دایان

استارتاپ چیست استارت آپ استودیو دایان

استارتاپ چیست؟ معنی استارت آپ از نگاه کوفاندرها

احتمالا شما هم وقتی می‌شنوید کسی در یک استارتاپ کار می‌کند، قبل از هرچیز ذهنتان به سمت صندلی‌های بادی، پلی‌استیشن و دیوارهای رنگی می‌رود. اما آیا استارتاپ یعنی داشتن پلی استیشن و صندلی بادی؟ مدل کسب و کار نوپا یک انقلاب در دوران معاصر است که سرعت تحول زندگی را چند برابر کرده‌است. اما واقعا استارت آپ چه معنایی دارد، استارتاپ یونیکورن چیست و یا در استارتاپ ویکند چه اتفاقی می‌افتد و اصلا روش استارت آپ چیست؟ برای رسیدن به پاسخ مطابق با واقعیت برای این سوال که کار استارتاپ چیست علاوه بر مطالعه منابع و مقالات و کتاب و پادکست و غیره، شنیدن صحبت‌ها و تجربیات افرادی که خودشان در دل حادثه بوده‌اند (شاید استارتاپ واقعا یک حادثه باشد) و با چالش‌هایی فراتر از سطرهای کتاب روبه‌رو شده‌اند، می‌تواند به درک بهتر مفهوم استارتاپ کمک کند. بنابراین ما در تحریریه وبلاگ استارتاپ استودیو دایان تصمیم گرفتیم از بحث‌های همیشگی فاصله بگیریم و از هم‌بنیان‌گذاران استارتاپ های ایرانی بپرسیم: “به نظر شما واقعا استارتاپ چیست ؟”

فهرست مطالب

واژه استارتاپ از کجا آمد؟​

بر اساس دیکشنری آنلاین ریشه‌شناسی واژه Startup نخستین بار حدود سال 1550 میلادی استفاده شد. اما اولین باری که این واژه به معنای شروع انجام دادن کاری جدید استفاده شد، به سال 1845 بر می‌گردد. البته که مسلما در آن زمان واژه استارت اپ در معنایی متفاوت از آن چیزی که امروز رایج است، استفاده مبی‌شد. براساس یک بحث شکل گرفته در Quora نخستین باری که Start-Up با معنای امروزی‌اش و در دنیای کسب و کار استفاده شد، سال 1976 بود. در این سال، مجله فوربز از واژه Startup برای شکل جدیدی از شرکت‌ها که به صورت پویا و چابک فعالیت می‌کنند استفاده کرد.

معنای واژه استارتاپ در دیکشنری
معنی کلمه Startup - برگرفته از etymonline.com

چرا از هم‌بنیان‌گذار ها پرسیدیم​

این روزها با رشد اکوسیستم استارتاپی در جهان ظهور شرکت‌های غول پیکر از دل این اکوسیستم، تعاریف مفهوم استارتاپ گسترده‌تر و کامل‌تر شده‌است. وجه اشتراک تمامی این تعاریف را شاید بتوان این چند کلمه دانست:

استارتاپ یعنی پاسخ نوآورانه به یک مشکل قدیمی

اما واقعا استارتاپ چیست ؟ آیا هر شرکتی که به یک راه‌حل نوآورانه برای یک مشکل قدیمی برسد، چابک باشد و فرآیندها را با سرعت بالایی انجام دهد، در دسته‌ی استارتاپ‌ها قرار می‌گیرد؟ طبیعتا پاسخ به این سوال منفی است. استارتاپ‌ها ابعاد بسیار متفاوتی دارند که فقط به نوآوری و چابکی محدود نمی‌شود. برای این که دقیق‌تر با ابعاد مختلف استارتاپ و تعریف آن آشنا شویم، به قلب اکوسیستم استارتاپی ایران رفتم و با چند نفر از بنیان‌گذاران و فعالین استارتاپی صحبت کردم و از آن‌ها پرسیدم: به نظر شما استارتاپ چیه؟ در ادامه جواب‌ها به این سوال را باهم بررسی می‌کنیم.

استارتاپ یعنی یک تیم چابک

از امیرحسین ناطقی هم‌بنیان‌گذار استارتاپ کوییز آف کینگز درباره مفهوم استارتاپ پرسیدیم: به نظر من مفهوم استارتاپ یعنی یک تیم چابک که برای یک مسئله، راه حل مناسبی ارائه داده. نکته مهم اینه که این راه حل بتونه همیشه کار کنه و قابلیت مقیاس پذیری و اسکیل شدن با سرعت خیلی بالا رو داشته باشه.

امیرحسین ناطقی هم بنیان گذار کوییز اف کینگز

استارت اپ یعنی مجموعه‌ای از آدم‌های متخصص

علیرضا مرادی هم‌بنیان‌گذار استارت اپ Winexbot در باره سوال ما این‌طور گفت: استارتاپ در واقع مجموعه‌ای از آدم‌ها با توانایی و تخصص مختلفه که کنار هم جمع می‌شن تا روی یک ایده‌ای کار کنن و اون ایده رو به محصولی تبدلی کنن که اون محصول در نهایت یه مشکلی رو حل کنه. به نظر من کل این مجموعه رو می‌شه یه استارتاپ دانست. این مفهوم تا چند سال پیش خیلی ناآشنا و غریب بود، اما خوشبختانه توی چند سال اخیر مفهوم استارت آپ تا حدی جا افتاده اما هنوز هم برای بهبود این وضعیت نیاز به تلاش هست.

استارتاپ یعنی حل مشکل!

مهدی درفشی هم‌بنیان‌گذار استارتاپ الک: من اول می‌خوام در مورد اکوسیستم صحبت کنم؛ به نظر من اکوسیستم مجموعه‌ایه که خودش می‌تونه خودش را بازتولید کنه و هرجا مشکل جدیدی پیش اومد، اون مشکل رو با یه راه‌حل جدید حل کنه؛ مثلا یه دریاچه بزرگ رو در نظر بگیرین که داخل یک تنپ بلوری بزرگ قرار داره، این دریاچه نور داره، آب داره، گیاه و جانور داره و خودش، مشکلات خودش رو حل می‌کنه. اکوسیستم یعنی بازتولید واین که صرفا مصرف کننده باشی، خیلی زود باعث نابودی اون اکوسیستم می‌شه. به نظر من تعریف مدرسه کسب و کار هاروارد از استارتاپ خیلی قشنگه: حل یک مشکل با روش‌های جدید. ما اصلا اومدیم که یه مشکل رو حل کنیم، مشکلی که اگر حل بشه، کاربر ما راضی می‌شه و به هدفش می‌رسه.

مهدی درفشی هم بینان گذار اپلیکیشن الک
تیم هم بنیان گذار استارتاپ الک

استارتاپ یعنی استقامت

تیم هم‌بنیان‌گذاران استارتاپ استریم‌جی و لحظه نگار:

  • فرزاد: به نظر من مجموعه همه چیزهایی که راجع به استارتاپ می‌گن، یعنی همون چابکی، رشد، سبک زندگی، فضای باحال و جذاب و صمیمی درسته، ولی اگه بخوام از نگاه خودم بگم، بیشتر روی عنصر دلسوزی تمرکز می‌کنم، یعنی جمعی که برای یه موضوع و مشکل، دلسوزی می‌کنن؛ فارغ از همه بحث‌های تخصصی و مالی.
  • ایمان: علاوه بر همه مواردی که فرزاد گفت، من بخوام از زبون خودم بگم استارتاپ یه تفاوت مهم نسبت به سازمان‌های بزرگ داره و اون هم اینه که توی استارتاپ تلاشت باید خیلی بیشتر باشه. شاید توی استارتاپ شما یه وظیفه مشخص داشته باشی، اما توی کار خیلی پیش میاد که لازمه توی حوزه‌های دیگه به همکارات کمک کنی. به صورت کلی شما توی استارت آپ باید زمان خیلی زیادی رو به کار اختصاص بدی و به قول معروف دلی کار کنی.
  • حسن: استارتاپ مجموعه‌ای از آدم‌ها است که برای انجام شدن دور هم جمع شدن و دارن تلاش می‌کنن تا یه اتفاقی بیوفته و اصلا به نشدن فکر نمی‌کنن. این تیم اصلا دنبال این نیست که فقط وقتش رو بگذرونه و تموم بشه بره خونه، به دنبال اینه که یه اتفاقی بیوفته و یه کاری انجام بشه و یه چیزی ساخته بشه؛ ما اومدیم که بشه، حالا به هر قیمتی.
  • امیرحسین: من می‌خوام از فیلم The Founder نقل قول کنم که درباره مراحل شکل‌گیری رستوران زنجیره‌ای McDonald ساخته شده. آخر فیلم، ری کروک بنیان‌گذار مک دانلد یه جمله می‌گه و اونم اینه که: فقط یک کلمه است که می‌تونه این شرکت رو زنده نگه داره و اونم “استقامته”.

جواب من به سوال استارتاپ چیست اینه: استارتاپ یعنی استقامت، استقامت یعنی استارتاپ.

تیم هم بنیان گذاران استارتاپ استریم جی
تیم هم بنیان گذار استارتاپ استریم جی

استارت آپ حد واسط کارمندی و کارآفرینی

فرزین ایران دوست هم‌بنیان‌گذار استارت اپ بلوبی: قبل از این که بخوام بگم مفهوم استارتاپ چیه می‌خوام بگم توی بازار کار، به نظر من استارت اپ بیشتر در مقابل کارمند بودن قرار می‌گیره و اگر یه طیف رو در نظر بگیریم که یه طرفش کارآفرینی باشه و یه طرفش کارمندی، استارتاپ بین این دوتا قرار می‌گیره و بیشتر به سمت کارآفرینی نزدیکه. طبیعتا وقتی توی استارتاپ کار می‌کنی، اولش حقوق و مزایای کمتری نسبت به کارمندی که شغل ثابت داره می‌گیری و این مسیر بیشتر برای افرادی مناسبه که ریسک‌پذیر هستند و دنبال عملی‌کردن ایده‌ها و رسیدن به رویاهاشون هستند؛ به جای این که فقط از مهارت‌هاشون استفاده کنند و یه شغل ثابت داشته باشن.

فرزین ایران دوست هم بنیان گذار استارتاپ بلوبی
هم بنیان گذار استارتاپ بلوبی

استارتاپ یعنی کسب درآمد در مراحل اولیه

 رضا معلم زاده هم‌بنیان‌گذار استارتاپ بازیتو: خب ما وقتی که سرچ کنیم استارتاپ چیست با تعاریف مختلفی روبه‌رو می‌شیم؛ اما اگه بخوایم از یه نگاه دیگه این مسئله رو ببینیم، باید بگیک که استارتاپ چه چیزی نیست. استارتاپ صرفا یه ایده نیست که به ذهنمون برسه و براش شروع به تیم سازی بکینم و بگیم ما یه استارت آپ هستیم. توی این سال‌های اخیر  این اتفاق خیلی رخ داده که تیم‌ها فکر می‌کنن یه ایده دارن و چند نفر رو پیدا کنن و نتیجه این کار یه اتفاق مهم می‌شه. به نظر من برخلاف این که می‌گن باید خیلی ساده شروع کنی، باید قبل از شروع کار بررسی‌های دقیق و موشکافانه داشته باشی که آیا مشکلی که داری براش تلاش می‌کنی قابل مقیاس پذیری هست یا نه، و از همه مهم‌تر، اون بیزنس مدل شما درست هست یا نه.

خیلی‌ها میگن در مراحل اول استارت آپ مهم نیست پول دربیاری و می‌تونی جذب سرمایه کنی، اما به نظر من خیلی مهمه که بتونی پول دربیاری و با این کار به سرمایه گذار نشون بدی که ایده شما قابلیت رشد و سرمایه گذاری داره. در واقع هنر استارتاپ ها اینه که بتونن یه درآمد هرچند کوچکی توی مراحل اولیه کسب و کارشون ایجاد به دست بیارن. البته که چابک بودن تیم هم نقش خیلی مهمی رو در موفقیت ایده ایفا می‌کنه.

رضا معلم زاده هم بنیان گذار استارتاپ بازیتو
هم بنیان گذار استارتاپ بازیتو

اهمیت نگاه به آینده

علیرضا جعفری بنیان‌گذار استارت اپ موناپا: معمولا مفهوم استارتاپ رو مترادف کسب و کار نوپا تعریف می‌کنن اما برای کسب و کار نوپا مدل‌های مختلفی وجود داره. ایده اصلی استارتاپ اینه که آینده چی می‌شه و باید به کدوم سمت حرکت کنیم. هر استارتاپی به نوبه خودش یه دیدگاه در مورد آینده داره، فارغ از حوزه کاریش.  کسی که می‌خواد وارد فضای استارتاپی بشه، باید در مورد آینده دیدگاه مشخصی داشته باشه و بدونه که قراره در آینده به چی برسه. در واقع وجه تمایز استارتاپ‌ها در بلند مدت، همین نوع نگاه به آینده است.

استارت آپ یک مدل ذهنی است

میلاد نورالله زاده هم‌بنیان‌گذار استارتاپ توان راهکار اندیشه البرز: مسئله‌ای که باعث تمایز استارتاپ با بقیه مدل‌های کسب و کاریه، تلاش مشخص برای رسیدن به هدف مشخصه. مسیری که با تلاش مشخص جلو بره، باعث می‌شه افراد تجربه کنن، ازتجربه‌هاشون درس بگیرن و بتونن توی این مسیر کنار هم رشد کنند. براساس آمارها می‌گن حدود 95 درصد استارتاپ‌ها در مراحل اولیه شکست می‌خورن، اتفاقی که بارها برای خود ما هم افتاد. نکته‌ای که باید بهش توجه بشه اینه که این شکست‌ها طبیعیه. استارتاپ بیشتر یه مدل ذهنیه که ادم‌ها رو آماده می‌کنه وارد کار بشن و بخوان تجربه کنن. جذاب‌ترین ویژگی و مفهوم استارتاپ از نظر من اینه که شما نمی‌دونید آخرش قراره به چی برسی، مهم اینه که الان شروع کنی تا ببینی در آینده به چی می‌رسی.

میلاد نوراله زاده هم بنیان گذار استارتاپ توان راهکار اندیشه البرز

استارتاپ یعنی حل چالش‌ها

امیرحسین صفایی هم‌بنیان‌گذار استارت اپ پیت مپ: دیدگاه رایج درمورد مفهوم استارتاپ اینه که استارت اپ داره یه مشکلی رو از طریقی حل می‌کنه که تاحالا از این مسیر طی نشده. وقتی که شما در یه حوزه‌ای اولین باشی و تجربه قبلی وجود نداشته باشه، کار خیلی سخت می‌شه و تو این شرایط، اون تیم بودن و همکاری تیمی تنها کلید موفقیت شما است که بتونین چالش‌ها و سختی‌های ورود به بازار و ارائه محصول رو پشت سر بذارین. 

استارتاپ یعنی خروج از بن‌بست

مهدی فرشچی هم‌بنیان‌گذار استارت اپ نئو آکادمی: برداشت من از درواقع استارتاپ کسب و کار نوپایی که یه تیم با تجربه نه چندان زیاد دور هم و حول یه ایده جمع می‌شن و تصمیم می‌گیرن اون ایده رو پیاده سازی کنن و در بلند مدت به یه شرکت تبدیلش کنن. درواقع یه پاسخ برای بن‌بست‌هایی که شرکت‌ها بهش می‌رسن و فکر می‌کنن دیگه راه حلی وجود نداره؛ در این شرایط Startup میاد و با یه راه حل جدید، اون مشکل رو حل می‌کنه.

جمع بندی

شاید تا قبل از خواندن این مقاله هیچ آشنایی با واژه استارتاپ نداشتید و یا شاید همین الان به عنوان عضوی از یک تیم استارتاپی مشغول فعالیت هستید؛ در هر صورت واژه استارت آپ در این چند سال اخیر آن قدر استفاده شده که معنای دقیق آن سهل ممتنع باشد. ما در تحریریه وبلاگ استارتاپ استودیو دایان تلاش می‌کنیم تا از تیم‌های استارتاپی جوان و افراد با تجربه این حوزه، درباره چیستی و چرایی استارتاپ بپرسیم تا به درک عمیق‌تری برسیم که واقعا استارتاپ چیست . امیدواریم که این اطلاعات برای شما مفید و کاربردی بوده‌باشد.

سوالات متداول

در این مقاله نظر 13 نفر از هم‌بنیان‌گذاران ایرانی را  درباره مفهوم استارتاپ پرسیده‌ایم. خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند تا درک عمیقی از مفهوم استارتاپ بدست بیاورید.

استارتاپ و تیم‌های استارتاپی همیشه به دنبال پیدا کردن یک راه حل نوآورانه برای مشکلات و نیازهای مختلف هستند.

4 دیدگاه دربارهٔ «استارتاپ چیست؟ معنی استارت آپ از نگاه کوفاندرها»

  1. من فکر میکنم استارتاپ hsjhvjh\ همه چیزش به زمان بستگی داره یعنی انتخاب زمان درست برای کارهای مختلف و انجام دادن کارا در زمان کوتاه

  2. استارتاپ های موفق ایران رو که با بهترین استارتاپ های جهان مقایسه می کنیم متوجه میشیم که چقدر ایده و خلاقیت مهمه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *